Wycieczka rowerowa za miasto – jak się przygotować

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest tym, co dzieci lubią najbardziej. Rozważ więc wspólną wycieczkę rowerową za miasto, podczas której będziecie mogli nawiązać bliższe relacje, czerpiąc przy okazji przyjemność z aktywnego wypoczynku. Takie wspólne wypady możesz zacząć już od najmłodszych lat Twojej pociechy. Istnieje przecież wiele możliwości wspólnego podróżowania, dostosowanych do wieku dziecka.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Jak powinieneś przygotować się do wycieczki i jaki sprzęt wybrać?

Przyczepka czy fotelik?

Przyczepka rowerowa jest doskonałym pomysłem, jeśli planujesz podróżować z maluchem, który ma nie więcej niż 3 lata. Co ważne: większość przyczepek, po odłączeniu kółek oraz złożeniu stelaża, jest także wózkiem dziecięcym, który z łatwością mieści się do bagażnika samochodu. Dobra amortyzacja, wiele dodatkowych kieszeni oraz osłony przeciwdeszczowe i przeciwsłoneczne sprawią, że podróż będzie przyjemna i bezpieczna.

Minusem przyczepki jest jednak to, że podczas podróży maluch znajduje się dość daleko od Ciebie, co uniemożliwia szybką reakcję na jego potrzeby. Jeśli przeszkadza Ci takie rozwiązanie, zastanów się nad przymocowaniem do swojego roweru fotelika dziecięcego. Istnieją dwa typy fotelików, które dzielą się ze względu na sposób i miejsce montażu. Jeden z nich przytwierdza się bezpośrednio za siodełkiem – najczęściej na sztywno do ramy. Dziecko znajduje się wówczas na tyle blisko, że w razie potrzeby możesz szybko zareagować na niespodziewane sytuacje. Jest to też bezpieczniejsza opcja niż w przypadku kolejnego typu montażu fotelika, czyli z przodu, bezpośrednio na kierownicy. Takie rozwiązanie pozwala na wzrokowy kontakt z malcem i obserwację jego zachowania. Minusem jest za to pewne utrudnienie w prowadzeniu roweru, a także narażenie na większe obrażenia w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia losowego. Bez względu na wybrany sposób mocowania fotelika musisz pamiętać o tym, że maluch powinien mieć przynajmniej roczek – będzie siedział pewniej i zachowa prawidłową postawę. Jeśli zdarzy się, że brzdąc zaśnie w foteliku, powinieneś przerwać jazdę i dać mu czas na odpoczynek.

Samodzielny maluch

Kiedy Twoje dziecko jest większe i samodzielnie potrafi pokonywać znaczne odległości na standardowym rowerku, pamiętaj o kilku rzeczach. Przede wszystkim o dopasowaniu prędkości i dystansu do możliwości malucha. To, co dla Ciebie wydaje się czymś łatwym, niekoniecznie musi takie być dla kilkuletniego brzdąca. Dodatkowo małe koła i brak przerzutek skutecznie utrudniają pokonywanie nawet niewielkich wzniesień. Podczas dalszych podróży przydatny może być sztywny hol, który stanowi pewną formę wspomagającą, pozwalającą dziecku pokonywać większe odległości. Dzięki niemu nie musisz dostosowywać się stale do tempa jazdy dziecka. Holowany rowerek dotyka podłoża tylko tylnym kołem, a maluch pedałuje, kiedy ma na to ochotę. Na łatwiejszych odcinkach możesz z łatwością odczepić podłączony jednoślad i pozwolić dziecku kontynuować jazdę samodzielnie.

Jak zaplanować wycieczkę?

Wybór formy podróżowania to nie wszystko. Zastanawiasz się, jak przygotować się do takiej wyprawy z dzieckiem? Co zabrać ze sobą?

Liczba rzeczy jest uzależniona od długości trasy, jaką planujecie przemierzyć, jednak nawet przy dłuższych odcinkach postaraj się ograniczyć je do niezbędnego minimum – dźwiganie wypełnionego po brzegi plecaka może odebrać radość z wycieczki.

Pamiętaj o zabraniu czegoś do picia (dla dziecka idealna będzie woda w bidonie) i do jedzenia – może to być mała przekąska albo kanapka. W razie gdyby maluch się pobrudził, z pomocą przybędą mokre chusteczki i żel antybakteryjny. Latem zawsze miej także przy sobie krem przeciwsłoneczny – nawet jeśli posmarowałeś nim dziecko przed wyjazdem, po jakimś czasie kosmetyk trzeba zaaplikować ponownie. Jeżeli planujesz przejazd przez las, niezbędny będzie też dobry preparat na komary. Ponadto zapakuj bluzę i cienki (choćby foliowy) płaszczyk przeciwdeszczowy na wypadek gwałtownej zmiany pogody. Do rowerowej apteczki schowaj kilka plasterków i wodę utlenioną. Nie zapomnij o kasku i ochraniaczach dla Twojej pociechy.

Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej trasy. Na wycieczce z dzieckiem lepiej sprawdzą się mniej uczęszczane, położone z dala od ruchliwych ulic ścieżki rowerowe. Poszukaj ciekawych tras prowadzących przez parki czy lasy, zwracając jednak uwagę na ukształtowanie terenu – powinien być w miarę płaski i utwardzony. Wyznaczony szlak przejedź najpierw samodzielnie, upewniając się, że dasz radę pokonać go z maluchem. Wycieczki poza miastem różnią się znacznie od tych dobrze znanymi i sprawdzonymi ścieżkami miejskimi.

Zaplanuj także częste postoje, połączone z licznymi atrakcjami, które oferuje wiele tras rowerowych (parki linowe, wieże widokowe, jeziora). Zapakuj lornetkę i aparat fotograficzny. Obowiązkowym punktem programu jest też piknik.

Taka pełna przygód wycieczka rowerowa z tatą na pewno na długo pozostanie w pamięci Twojego brzdąca. To świetny sposób na aktywne spędzenie czasu razem.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Zabierz syna na ryby

Łowienie ryb to hobby, które daje możliwość wyciszenia, obcowania z naturą oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wszystko to skutecznie regeneruje organizm po tygodniu pracy. Wędkarstwo to także ćwiczenie cierpliwości oraz doskonalenie strategii i precyzji działania. Konsekwencja jest premiowana dużą dozą adrenaliny i namacalną nagrodą, jaką stanowi własnoręcznie złowiona ryba. Czy może być coś lepszego? Tak! Wędkowanie z bliską osobą. Zatem nie czekaj, tylko zabierz syna na ryby!

Wyjazd w góry Wspinaczka

5 powodów, dla których warto wybrać się w góry jesienią

Góry są piękne przez okrągły rok. Oczywiście, każda pora ma swoje plusy i minusy – są powody, dla których warto pojechać w góry zimą lub wiosną, ale jest równie wiele argumentów, by pojechać jednak kiedy indziej. Jesień nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli jednak masz dobre, sprawne auto, kochasz góry i lubisz spędzać tam czas – jesień jest chyba najlepszym okresem, by wybrać się w ulubione miejsca. Dlaczego akurat jesień? Co ma w sobie ten właśnie czasi to właśnie miejsce?