Sposób na księżniczkę – jak budować relacje pomiędzy ojcem a córką?

„Córeczka tatusia” – doskonale znasz to określenie, prawda? Ojcowie uwielbiają traktować swoje córki jak księżniczki. I choć matki często złoszczą się na nich z tego powodu, tak naprawdę są zazdrosne o tę wyjątkową więź. Bo relacja ojca z córką to coś znacznie więcej niż rozpieszczanie. Może nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy, ale relacja ta będzie miała ogromy wpływ na nastoletnie i dorosłe życie Twojego dziecka.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Co powinieneś zrobić, aby zbudować ją prawidłowo?

Stwórz wspólną przestrzeń

Podstawą budowania relacji jest stworzenie przestrzeni przeznaczonej tylko dla Was. Od samego początku staraj się aktywnie uczestniczyć w życiu córeczki – baw się z nią, zabieraj ją na spacery, poświęcaj jej wiele uwagi. Z czasem warto pomyśleć o wspólnym hobby. Może jakaś dyscyplina sportu? Dziedzina nauki, którą razem się interesujecie? Gra na instrumencie? Taniec? Śpiewanie? Tworzenie makiet? Sklejanie modeli? Rowerowe wycieczki za miasto? Opcji jest naprawdę mnóstwo i tylko jeden warunek – obydwoje musicie czerpać z tego radość.

Rozmawiaj

Wspólne spędzanie czasu sprzyja rozmowom, a to kolejny składnik udanej relacji. Słuchaj uważnie, nawet jeśli córka dziesiąty raz opowiada Ci o tym, jaka ta Zosia jest dla niej niemiła, a Ola woli bawić się z Zuzią. Nie bagatelizuj jej dziecięcych problemów – poczucie zrozumienia i tego, że szczerze interesujesz się jej życiem zaowocuje w przyszłości. Znacznie łatwiej będzie jej zwrócić się do Ciebie o pomoc w okresie nastoletnim i kiedy będzie już dorosłą kobietą. Nie buduj dystansu – rozmawiajcie o wszystkim. Nie narzucaj jej swojego zdania, ale nie unikaj wyrażania opinii na dany temat i nie ukrywaj emocji. Powiedz, jeśli coś Ci się nie podoba albo Cię niepokoi i spokojnie wytłumacz, dlaczego. Służ radą, ale też pozwól jej popełniać błędy. Daj córce odczuć, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Nie trzymaj pod kloszem

Martwisz się o nią, kochasz ją i nie chcesz, aby ktokolwiek ją skrzywdził. Najchętniej wszędzie prowadziłbyś ją za rękę, ale doskonale wiesz, że tak nie można. To głównie Twoim zadaniem jest nauczenie jej samodzielności i wiary we własne możliwości.

Pozwól jej czasem być księżniczką

Mimo wszystko pozwól jej czasem być księżniczką. Zabierz ją na zakupy i poszukajcie razem tej sukienki, o której opowiada Ci od tygodnia. Pozwól jej zrobić delikatny makijaż na szkolną dyskotekę – w końcu będzie tam Marcin, który jest taki fajny, tak bardzo jej się podoba i ona jemu chyba też. Zostań czasem jej szoferem – zawieź ją na dodatkowe zajęcia, kiedy pada deszcz, podrzuć do koleżanki albo przyjedź po nią na imprezę, żeby sama nie wracała wieczorem autobusem. Będzie dumna, mogąc pochwalić się znajomym takim wspaniałym ojcem. Spraw, aby czuła się ważna i kochana.

Mów, że jest piękna i mądra

Pomóż córce zbudować silne poczucie własnej wartości. Nie bój się mówić, że ją kochasz i naucz się prawić komplementy. Powiedz, że pięknie wygląda w tej zielonej sukience, że ma ładne oczy i uwielbiasz jej uśmiech. Mów, że jest inteligentna i zdolna, że doceniasz jej mądrość i pomysłowość, kiedy razem rozwiązujecie kolejne trudne zadanie z matematyki. Chwal ją na rodzinnych imprezach, opowiadaj o jej pasjach, talentach i podkreślaj, że jesteś dumny, że masz taką córkę.

Być może tego nie wiesz, ale Twoje zdanie bardzo dużo dla niej znaczy. Dorastanie w atmosferze akceptacji i szacunku, sprawi że ta mała dziewczynka stanie się kiedyś odważną i pewną siebie kobietą. A przecież o to chodzi, prawda?

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Tata w dużym mieście – 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

Życie w dużym mieście ma kilka minusów, w tym zakorkowane ulice czy nieustanny hałas i zgiełk. Łatwo jednak wskazać także zalety – zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę możliwości, jakie daje wielka aglomeracja, kiedy planujesz weekend z dziećmi.

Wyjazd w góry Wspinaczka

Bezpieczne dziecko w podróży

W okresie wakacyjnym znacznie częściej podróżujesz ze swoim dzieckiem. Urlop, weekendowe wycieczki – dzięki temu macie okazję spędzać więcej czasu razem niż zazwyczaj. Dla każdego ojca najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Z pomocą przychodzą współczesne auta, które swoim wyposażeniem wspierają te starania, jednak dużo zależy bezpośrednio od Ciebie. Co możesz zrobić?