Ojciec i dzieci – jak budować właściwe relacje?

Rola ojca w życiu dzieci jest inna niż matki, ale równie ważna dla ich prawidłowego rozwoju. Wynika to z tego, że jako ojciec inaczej uczestniczysz w różnych etapach i płaszczyznach życia Twoich pociech.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Jak zbudować z nimi dobre i trwałe relacje?

Sztuka ojcostwa

Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na bycie dobrym ojcem. Podczas gdy miłość matki jest bezwarunkowa, a więź między nią a dzieckiem tworzy się automatycznie już od początku ciąży, Ty musisz się tej miłości nauczyć, a relacje wypracować. Przyjęło się, że to ojciec jest rodzicem bardziej surowym i wymagającym, w wyniku czego nierzadko stanowi silniejszy autorytet. Jego relacja z dziećmi odznacza się też większą stabilnością. Nie zmienia to jednak faktu, że podstawami są wzajemna miłość, szacunek i zaufanie

Zastanawiasz się, jak zbudować taką relację ze swoimi dziećmi? To proces wielopłaszczyznowy i długotrwały – przyjmij taktykę małych kroków.

Na dobry początek

W początkowym okresie życia dziecka to mama odgrywa ważniejsza rolę, a więź między nią a dzieckiem jest silniejsza. Pogódź się z tym – to zupełnie naturalne. Wykaż się zrozumieniem postaraj się brać udział w czynnościach pielęgnacyjnych maluszka. Podzielcie się z partnerką obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem. Mężczyźni zazwyczaj świetnie radzą sobie z kąpaniem niemowlaka – ich dłonie są większe, chwyt pewniejszy, są też bardziej opanowani podczas tej dość stresującej dla mamy czynności, sprawiając, że brzdąc czuje się bezpieczniej.

Staraj się jak najczęściej przytulać maluszka. Pamiętaj, że z biegiem miesięcy układ relacji ulegnie zmianie. Przyjdzie moment, kiedy to Ty staniesz się dla dziecka centrum świata – już dwulatki zaczynają bardziej zabiegać o względy i uwagę ojca. Później będziesz co prawda musiał na jakiś czas ustąpić miejsca szkolnym kolegom i koleżankom, jednak zaangażowanie się na wczesnym etapie życia malucha pomoże Ci zbudować solidne podstawy trwałej relacji.

Bądź towarzyszem zabaw

Poświęcaj dzieciom swój czas, ponieważ dobra relacja nie stworzy się sama – warunkiem koniecznym jest jak najczęstsze przebywanie razem. Dzieciaki są wpatrzone w Ciebie jak w obrazek, oczekują Twojej uwagi, zainteresowania, uwielbiają się z Tobą bawić. Nie musisz cały czas przyjmować roli poważnego mentora – czasem po prostu odpuść na rzecz wygłupów. Zabawa w Indian albo poszukiwaczy skarbów? Pewnie na samą myśl o czasowym przemeblowaniu pokoju dla stworzenia stosownej scenografii masz ochotę powiedzieć „nie”. A może warto zaryzykować? Zróbcie czasem coś fajnego. Czy wiesz, dlaczego dzieci tak uwielbiają zabawy z ojcem? Bo mają zupełnie inny charakter niż te z mamą. Są dużo bardziej dynamiczne, ukierunkowane na rozwój, pokonywanie słabości, przekraczanie granic, a z punktu widzenia kobiety nierzadko nawet trochę niebezpieczne i szalone. Przykładem może być choćby podrzucanie, podnoszenie czy zabawa w samolot. Z drugiej strony ojciec jest też dla maluchów uosobieniem cierpliwości. Bo przecież tłumaczy, uczy, wtajemnicza w zasady gier logicznych, pomaga układać puzzle, sklejać modele i tworzyć najróżniejsze budowle z klocków. I tak zabawnie czyta bajki na dobranoc!

Inspiruj

Zabieraj dzieci na wycieczki, aktywnie spędzaj z nimi czas, rozbudzaj ciekawość świata i inspiruj do robienia zupełnie nowych rzeczy. Umiejętnie podsuwaj im oryginalne pomysły na zabawy. Może zbudujecie razem domek na drzewie albo zaprojektujecie tor przeszkód dla ulubionej wyścigówki? A co powiesz na wspólne skonstruowanie latawca? A może nauka strzelania z procy, wspólne puszczanie kaczek, łowienie ryb, rozkładanie namiotu albo wspinanie się na drzewo? Pomagaj im przełamywać lęki i kształtuj właściwe postawy.

Wspieraj

Bądź wsparciem w dobrych i złych momentach. Pomagaj, akceptuj, pocieszaj, nie bagatelizuj problemów. Ciesz się z sukcesów, a w momencie porażek tłumacz, że one też są potrzebne. Naucz swoje dzieci tego, że zawsze mogą na Ciebie liczyć, zwrócić się o pomoc i radę. „Nic się nie stało”, „Jestem z Ciebie dumny” – te słowa znaczą dla malucha więcej niż najwspanialsza nagroda.

Okazuj uczucia

Przytulaj, nie bój się mówić „kocham”. Okazuj uczucia. To najlepsza odpowiedź na potrzebę miłości, bliskości czy bezpieczeństwa – tak ważnych dla każdego dziecka i jednocześnie tak mocno wpływających na jego prawidłowy rozwój. Staraj się także mówić o swoich uczuciach. Nie ukrywaj dumy, radości, smutku, złości czy rozczarowania – po prostu bądź autentyczny.

Czy wiesz, że?

Dzieci, którym ojcowie poświęcają wiele czasu i mają z nimi świetne relacje, są odważniejsze, bardziej aktywne i pewne siebie, a także odznaczają się wyższym poczuciem własnej wartości. Znacznie łatwiej będzie im stworzyć poprawne relacje w dorosłym życiu.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Wyjazd z rodzicami nad jezioro

Nie jest żadną tajemnicą, że maluchy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Warto więc rozważyć spędzenie nadchodzącego Dnia Dziecka aktywnie, na łonie natury. Jakie miejsce sprawdzi się najlepiej? Zabierz rodzinę nad jezioro! Spakujcie wszystkie niezbędne rzeczy i ruszajcie w drogę! Takie spontaniczne wyjazdy są najlepsze. O czym powinieneś pamiętać, organizując wycieczkę? Co zabrać ze sobą?

Wyjazd w góry Wspinaczka

Tata w dużym mieście – 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

Życie w dużym mieście ma kilka minusów, w tym zakorkowane ulice czy nieustanny hałas i zgiełk. Łatwo jednak wskazać także zalety – zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę możliwości, jakie daje wielka aglomeracja, kiedy planujesz weekend z dziećmi.