Karkonosze z dzieckiem – poznaj najciekawsze atrakcje

We wspólnych wyprawach z dziećmi powinniśmy wiedzieć, że każdy inaczej rozumie pojęcie atrakcji. Dorośli ekscytują się tym, czego nie mają na co dzień – ciszą, krajobrazem, niesamowitą atmosferą pośród pagórków i szczytów. Dzieci z kolei wśród zboczy i skał się nudzą. Jeśli uda się zobaczyć jakieś zwierzę, albo ptaka – coś się zaczyna dziać. Jeżeli nie, w najlepszym razie zaczną skakać ze skały na skałę albo szukać ciekawych roślin. Czy pogodzić tak różne oczekiwania? Oczywiście! W Karkonoszach!

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Przygotuj dziecko do wyprawy

Zabierając dziecko w góry, chcemy rozbudzić w nim miłość do natury, nauczyć respektu do gór i przyrody... Warto przygotować je do takiego wyjazdu. Można pokazać zdjęcia z własnych wycieczek lub wspólnie ustalić trasę wycieczki. Pokazać na mapie, gdzie zaparkujecie samochód, dokąd najdalej można dojechać autem, gdzie dojdziecie piechotą i w których miejscach zrobicie przerwę na posiłek. Można przygotować specjalne nagrody, które maluch dostanie za pokonanie kolejnych odcinków albo wdrapanie się na kolejny szczyt. Niech przed wyjazdem złapie atmosferę wyjątkowości i ekscytacji.

Atrakcje dla dzieci

Trzeba wiedzieć, że Karkonosze to prawdziwa skarbnica atrakcji dla młodych zdobywców gór. Od czego zacząć? Najlepiej od Karpacza. Dwupiętrowa wystawa Prywatnego Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO z pewnością przyniesie dużo radości i zabawy, a jeśli pogoda będzie sprzyjać, zabierzmy maluchy do Parku Linowego Tarzan. Po takich atrakcjach trzeba z pewnością nieco zwolnić tempo. Świetną ku temu okazją będzie Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Przechadzając się pośród miniaturowych budowli, można zainteresować dzieci zabytkami i opowiedzieć im co nieco o historii regionu. Zatrzymawszy się przy makiecie Karkonoszy ze Śnieżką, można napomknąć między wierszami, że to będzie jeden z kolejnych punktów programu... Z pewnością niezapomnianym miejscem będzie dla dzieci także Edukacyjna Kopalnia Liczyrzepa, również w Kowarach. Do atrakcji, których nie można pominąć będąc w Karkonoszach, jest pomnik Karkonosza. Znajduje się on co prawda po czeskiej stronie, ale będąc w pobliżu po prostu żal go pominąć.

W góry, w góry, miły bracie!

Teraz można już zmierzać do właściwego celu naszej wyprawy – a więc... wędrówek i spacerów po górach. W Karkonoszach znajduje się sporo tras, które można polecić nawet mniejszym pociechom. Najważniejszy z nich to czerwony szlak prowadzący na Śnieżkę. Droga jest tak zaprojektowana, że można właściwie w dowolnym miejscu zrobić sobie przerwę. Na trasie uwagę dzieci przykuje z pewnością wodospad Łomniczki, słynący z niesamowitych widoków. Droga nie należy do najłatwiejszych, ale jeżeli dzieciaki naprawdę mocno się zmęczą – można zjechać z Kopy wyciągiem jednokrzesełkowym. Atrakcje na następne dni to Wielki i Mały Staw, podróż kolejką do czeskiego Harrachowa, Łabski Szczyt, a dla bardziej aktywnych – ruiny Zamku Chojnik w Jeleniej Górze.

Tak bogaty plan wspólnego wypadu z pewnością sprawi, że i dzieciaki będą zadowolone i rodzice również. Czyli wilk syty – i owca cała. A wyjazd – niezapomniany!

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Górskie atrakcje dla najmłodszych – to warto zobaczyć!

Każdy, kto choć raz zabrał dziecko w góry wie, że nawet najpiękniejsze ścieżki i najcudowniejsze krajobrazy są dla malucha ciekawe na dziesięć, piętnaście minut. Potem zaczyna się nuda, niecierpliwość, coraz wyraźniejsze i kategoryczne żądanie powrotu do hotelu lub schroniska. Aby tego uniknąć, trzeba dziecku dostarczyć odpowiedniej dawki wrażeń i atrakcji, które pozwolą mu kojarzyć góry z dobrymi emocjami i brakiem nudy. Jakież to atrakcje dla najmłodszych skrywają górskie okolice?

Wyjazd w góry Wspinaczka

W góry z dzieckiem – 5 zalet aktywnego wypoczynku

O tym, jak bardzo wypoczynek i relaks jest potrzebny w naszym życiu, powiedziano i napisano już wiele. Prowadząc aktywne życie na co dzień, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by wypoczynek dostarczył tyleż energii, ile zostaje zużyte. I to właśnie należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. A wiadomo, że nie ma lepszej nauki, niż własny przykład. Weź więc dziecko – i jedźcie w góry, aby wypoczywać. Aktywnie!