Dziecięce pasje – dlaczego warto je wspierać?

Niektóre maluchy już od wczesnego dzieciństwa mają dość jasno określone pasje, które dzielnie realizują. Inne natomiast co jakiś czas interesują się czymś nowym, nieustannie poszukując ulubionego zajęcia. Niezależnie od tego, do której grupy zalicza się Twoja pociecha, jako ojciec powinieneś wspierać te działania.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Dlaczego dziecięce pasje są takie ważne?

Wspieranie zainteresowań i pasji dziecka jest istotne nie tylko z punktu widzenia „tu i teraz” – stanowi także swoistą inwestycję w przyszłość. Dziecięce pasje mogą mieć bowiem znaczący wpływ na późniejszy wybór ścieżki zawodowej i rozwój kariery. A w jaki sposób realizowane pasje oddziałują na Twoje dziecko obecnie? Przede wszystkim znakomicie wpływają na jego rozwój (m.in. sportowy, umysłowy, społeczny). Sprawiają też, że jest po prostu szczęśliwe – dają mu mnóstwo radości, pozwalają odreagować stres, budują pozytywną samoocenę, pewność siebie i silne poczucie własnej wartości. Ułatwiają również nawiązywanie relacji z rówieśnikami. To bardzo dużo, prawda?

Dziecko potrzebuje Twojego wsparcia

W realizowaniu pasji dziecku niezbędne jest Twoje wsparcie. Maluch musi wiedzieć, że zawsze może na Ciebie liczyć. Jako rodzic jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie i – nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy – Twoja postawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju jego zainteresowań.

Jak to zrobić?

Pomoc w rozwijaniu pasji wymaga przede wszystkim Twojego zaangażowania i poświęcenia czasu. Bądź przy dziecku – motywuj je, stań się jego najwierniejszym kibicem. Okazuj dumę i radość z jego sukcesów, wykazuj zainteresowanie tym, co robi. Zawieź je i odbierz samochodem z treningu, mimo że jesteś zmęczony po całym dniu pracy – na pewno to doceni. Jeśli masz taką możliwość, weź dzień wolny, aby dopingować je na zawodach sportowych, obejrzeć przedstawienie, w którym gra główną rolę czy wysłuchać koncertu z jego udziałem. Fotografuj, nagrywaj, zbieraj pamiątki, kolekcjonuj wspomnienia.

Pamiętaj także o tych gorszych momentach, kiedy Twoje wsparcie będzie mu tym bardziej potrzebne. Pocieszaj po przegranych zawodach i nie pozwól, by z tego powodu zniechęciło się do ulubionego zajęcia. Naucz je wyciągać wnioski z porażek – to cenna lekcja na przyszłość.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? O tym, aby nie mieć wygórowanych wymagań. Pozwól dziecku po prostu robić to, co kocha. Nawet jeśli nie przejawia nadzwyczajnego talentu w danej dziedzinie, najważniejsze jest przecież to, że może spełniać swoje marzenia i jest szczęśliwe. Nie mów, że mogło coś zrobić lepiej, mogło się bardziej postarać – to tylko niepotrzebnie wpędzi malucha w kompleksy i zgasi jego pewność siebie.

Kolejna ważna kwestia to różnica między wspieraniem a narzucaniem danej pasji. Dziecko ma prawo zrezygnować z danego hobby. Być może zmieniły się jego zainteresowania, może jest już zmęczone albo znudzone i dotychczasowe zajęcie przestało mu dawać satysfakcję. Nie myśl wtedy w kategoriach straconego czasu i niepotrzebnie wydanych pieniędzy – każda pasja rozwija, uczy nowych rzeczy i pozwala zdobyć nowe doświadczenia, a to bardzo dużo. Porozmawiaj szczerze ze swoją pociechą – dowiedz się, dlaczego chce zrezygnować z danych zajęć, zapytaj, czy jest coś innego, co chciałoby robić. Nie zmuszaj dziecka do kontynuowania pasji i nie przenoś na nie niespełnionych ambicji z młodości.

Pasja Twojego dziecka to także świetna okazja to wzmocnienia łączącej Was więzi i stworzenia naprawdę fajnej, przyjacielskiej relacji. Wykorzystaj dobrze tę sytuację. Twoje wsparcie i szczere zainteresowanie sprawią, że maluch będzie Ci ufał i – wiedząc, że może na Ciebie liczyć – chętnie zwróci się do Ciebie o pomoc lub radę także jako dorosły człowiek.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

9 pomysłów na aktywne spędzenie czasu z dziećmi.

Popołudnia przed telewizorem, weekendy z grami komputerowymi – tego typu rozrywki coraz częściej stanowią najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla nastolatków, lecz także dla młodszych dzieci. A Ty? Jak często wychodzisz z inicjatywą spaceru czy choćby spędzenia kilku chwil na pobliskim placu zabaw? Zmęczony całym dniem pracy na pewno wolałbyś usiąść wygodnie na kanapie i obejrzeć dobry film. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na efektywny wypoczynek.

Wyjazd w góry Wspinaczka

Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

Jednym z ważniejszych zadań jako rodzica jest wspieranie rozwoju kreatywności u Twoich pociech. Co możesz zrobić w tym kierunku? Dlaczego kreatywność jest taka ważna?