Bezpieczne dziecko w podróży

W okresie wakacyjnym znacznie częściej podróżujesz ze swoim dzieckiem. Urlop, weekendowe wycieczki – dzięki temu macie okazję spędzać więcej czasu razem niż zazwyczaj. Dla każdego ojca najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Z pomocą przychodzą współczesne auta, które swoim wyposażeniem wspierają te starania, jednak dużo zależy bezpośrednio od Ciebie.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Co możesz zrobić?

Bezpieczna podróż z niemowlakiem

Każdy ojciec lubi mieć poczucie panowania nad sytuacją oraz możliwość szybkiej ingerencji, gdyby maluszkowi trzeba było zapewnić jakąkolwiek pomoc. Jeśli jedziesz z dzieckiem sam, fotelik możesz przymocować na przednim siedzeniu pasażera. Pamiętaj jednak, żeby był skierowany tyłem do kierunku jazdy. Na czas podróży koniecznie wyłącz poduszkę powietrzną – inaczej, w przypadku nagłego zdarzenia na drodze, może ona spowodować zagrożenie dla malucha.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dziecka jest jednak tylna kanapa – najlepiej na środku, a w drugiej kolejności za siedzeniem pasażera. Jeśli chcesz cały czas mieć oko na brzdąca, pomyśl o dodatkowym, skierowanym na niego lusterku wstecznym. Tu także fotelik powinien zostać przymocowany tyłem do kierunku jazdy – w takim ułożeniu maluch jest mniej narażony na urazy głowy i kręgosłupa. Nowoczesne samochody posiadają system ISOFIX, umożliwiający bezpieczniejsze montowanie fotelików dziecięcych.

Jak podróżować ze starszym dzieckiem?

Straszne dziecko też powinno być przewożone w foteliku. Dlaczego? Wybierana często podstawka nie zapewni mu wystarczającej ochrony (np. głowy czy tułowia). Kieruj się nie tylko wagą, lecz także wzrostem Twojej pociechy – oparcie nie może znajdować się niżej niż linia czoła (natomiast w przypadku niemowląt główka w ogóle nie może wystawać poza fotelik). Według obecnych przepisów obowiązek siedzenia w foteliku ma każde dziecko, które mierzy mniej niż 150 cm. Wcześniej granicą był wiek – 12 lat.

Tata skupiony na drodze

Koncentracja kierowcy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży, a nic nie dekoncentruje tak, jak płacz i ciągłe marudzenie dziecka. Zadbaj więc o to, aby Twój mały pasażer miał odpowiednie zajęcie. Spakuj ulubione przytulanki, włącz ulubioną muzykę – w końcu dobra zabawa to podstawa, a Ty najlepiej wiesz, co poprawi humor Twojemu łobuziakowi.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Sposób na księżniczkę – jak budować relacje pomiędzy ojcem a córką?

„Córeczka tatusia” – doskonale znasz to określenie, prawda? Ojcowie uwielbiają traktować swoje córki jak księżniczki. I choć matki często złoszczą się na nich z tego powodu, tak naprawdę są zazdrosne o tę wyjątkową więź. Bo relacja ojca z córką to coś znacznie więcej niż rozpieszczanie. Może nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy, ale relacja ta będzie miała ogromy wpływ na nastoletnie i dorosłe życie Twojego dziecka. Co powinieneś zrobić, aby zbudować ją prawidłowo?

Wyjazd w góry Wspinaczka

9 pomysłów na aktywne spędzenie czasu z dziećmi.

Popołudnia przed telewizorem, weekendy z grami komputerowymi – tego typu rozrywki coraz częściej stanowią najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla nastolatków, lecz także dla młodszych dzieci. A Ty? Jak często wychodzisz z inicjatywą spaceru czy choćby spędzenia kilku chwil na pobliskim placu zabaw? Zmęczony całym dniem pracy na pewno wolałbyś usiąść wygodnie na kanapie i obejrzeć dobry film. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na efektywny wypoczynek.