9 pomysłów na aktywne spędzenie czasu z dziećmi.

Popołudnia przed telewizorem, weekendy z grami komputerowymi – tego typu rozrywki coraz częściej stanowią najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla nastolatków, lecz także dla młodszych dzieci. A Ty? Jak często wychodzisz z inicjatywą spaceru czy choćby spędzenia kilku chwil na pobliskim placu zabaw? Zmęczony całym dniem pracy na pewno wolałbyś usiąść wygodnie na kanapie i obejrzeć dobry film...

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na efektywny wypoczynek.

Tata daje przykład

Daj dobry przykład swoim pociechom, zainspiruj je. Taka forma spędzania wolnego czasu przyniesie więcej korzyści niż myślisz. Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na przełamanie nudy czy rutyny, która niepostrzeżenie wkradła się do Waszego domu. Ten rodzaj wypoczynku sprzyja rodzinnej integracji i budowaniu dobrej relacji z dziećmi – w końcu będziecie robić coś wspólnie, przeżywać to samo. Potem możecie o tym wszystkim porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.

Dzieci mają ogromną potrzebę ruchu

Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie. Aktywność fizyczna rozwija wiele umiejętności, w tym umiejętność zdrowej rywalizacji, ale też współpracy czy radzenia sobie z trudnościami, a ponadto kształtuje charakter – upór, konsekwencję, pewność siebie, chęć doskonalenia się.

Zwłaszcza aktywność na świeżym powietrzu wpłynie niezwykle korzystnie na Twoje pociechy – nie tylko na ich rozwój ruchowy, ale też poznawczy czy społeczny. Dodatkowo dotleni organizm, wzmocni odporność i poprawi samopoczucie, wprawiając w dobry nastrój. Po wielu godzinach spędzonych za biurkiem także Tobie przyda się trochę ruchu, z korzyścią dla zdrowia – aktywność fizyczna skutecznie obniża poziom hormonu stresu. Uwolnisz się też na chwilę od codziennych obowiązków.

Ale do rzeczy! Zastanawiasz się, jak wesoło, kreatywnie i – co najważniejsze – aktywnie spędzić czas z dziećmi? Poniżej 9 sprawdzonych pomysłów.
Spacer

Brzmi banalnie, jednak ta najprostsza forma aktywnego spędzania czasu ma naprawdę wiele zalet. Zwłaszcza dla młodszych brzdąców jest wręcz niezbędny – dla maluchów to bowiem podstawowy rodzaj aktywności, który ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój. Spacer nie musi być daleki, ale co jakiś czas zmieniaj trasę, aby nie popaść w rutynę. Pokaż maluchowi okolicę, możecie też zabrać rowerek. Świat z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej niż zza kierownicy.

Wycieczka do lasu

Nic nie dotlenia organizmu tak, jak spacer po lesie. Wystarczy wyjechać kilka kilometrów za miasto, aby przenieść się do zupełnie innego świata. To także świetna okazja do obserwowania przyrody.

Basen

Dobrze wiesz, że maluchy uwielbiają zabawy w wodzie. Popołudnie spędzone na basenie to pomysł, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom, a umiejętność pływania z pewnością przyda im się w dorosłym życiu. Im wcześniej rozpoczną naukę, tym lepiej!

Park linowy

Parki linowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – to solidna porcja ruchu połączona ze znakomitą zabawą. Poszczególne trasy są dopasowane do wieku uczestników, dlatego bez obaw możesz zabrać ze sobą nawet kilkuletniego brzdąca. Fantastyczne przygody gwarantowane.

Wycieczka rowerowa

Rowerami możecie podróżować po mieście, ale żeby w pełni odpocząć i cieszyć się wspólnym towarzystwem, lepiej zapakuj rowery na samochód i udaj się z dziećmi za miasto. Świetnie przygotowane, rozległe trasy rowerowe i piękna przyroda wokół zapewnią Wam doskonałą rozrywkę. Po drodze możecie zorganizować piknik.

Wspólna pasja

Być może istnieje taki sport, który mógłbyś trenować z dzieckiem? Koszykówka, siatkówka, tenis, bieganie… Zastanówcie się, czy jest coś, co chcielibyście robić razem. W końcu nic nie łączy tak, jak wspólna pasja. Moglibyście się też wzajemnie motywować do aktywnego spędzania czasu.

Aktywne zwiedzanie

Wycieczki do innych miast połączone ze zwiedzaniem to także dobry sposób na aktywny wypoczynek z dziećmi. Zaplanujcie wcześniej trasę, aby uwzględnić jak najwięcej chodzenia.

Zabawy w ogrodzie

Piłka, badminton – nawet czas spędzony w przydomowym ogrodzie możecie wykorzystać na wspólną zabawę. Pomyśl też o zakupie trampoliny, która nie tylko dostarczy fantastycznej rozrywki, lecz także pozytywnie wpłynie na Wasze zdrowie. Czy wiesz, że skakanie na trampolinie m.in. aktywizuje wszystkie grupy mięśni, wzmacnia serce i doskonale dotlenia organizm? Wybierz model, na którym będziesz mógł poskakać razem z dziećmi!

Ogródek

W ogrodzie lub na balkonie możecie też założyć ogródek warzywny. Przygotowanie gruntu, sadzenie i pielęgnowanie roślin, regularne podlewanie – to bez wątpienia zajęcie na dłużej. Warto jednak się go podjąć, ponieważ to dobra okazja przebywania na świeżym powietrzu, a także do nauki cierpliwości i odpowiedzialności. Pierwsze udane zbiory będą natomiast źródłem ogromnej satysfakcji.

Bez względu na to, jaki rodzaj aktywności wybierzecie, maluchy najbardziej zapamiętają to, że spędziliście czas razem – wesoło i kreatywnie.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Bezpieczne dziecko w podróży

W okresie wakacyjnym znacznie częściej podróżujesz ze swoim dzieckiem. Urlop, weekendowe wycieczki – dzięki temu macie okazję spędzać więcej czasu razem niż zazwyczaj. Dla każdego ojca najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Z pomocą przychodzą współczesne auta, które swoim wyposażeniem wspierają te starania, jednak dużo zależy bezpośrednio od Ciebie. Co możesz zrobić?

Wyjazd w góry Wspinaczka

Dziecięce pasje – dlaczego warto je wspierać?

Niektóre maluchy już od wczesnego dzieciństwa mają dość jasno określone pasje, które dzielnie realizują. Inne natomiast co jakiś czas interesują się czymś nowym, nieustannie poszukując ulubionego zajęcia. Niezależnie od tego, do której grupy zalicza się Twoja pociecha, jako ojciec powinieneś wspierać te działania. Dlaczego dziecięce pasje są takie ważne?