5 powodów, dla których warto wybrać się w góry jesienią

Góry są piękne przez okrągły rok. Oczywiście, każda pora ma swoje plusy i minusy – są powody, dla których warto pojechać w góry zimą lub wiosną, ale jest równie wiele argumentów, by pojechać jednak kiedy indziej. Jesień nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli jednak masz dobre, sprawne auto, kochasz góry i lubisz spędzać tam czas – jesień jest chyba najlepszym okresem, by wybrać się w ulubione miejsca. Dlaczego akurat jesień? Co ma w sobie ten właśnie czasi to właśnie miejsce?

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Góry – najpiękniejsze jesienią

Owszem, są zwolennicy tezy, że góry są najpiękniejsze zimą. Zaśnieżone szczyty, wszędzie biało– taki widok gór z pewnością jest przepiękny. Ale złota polska jesień w górach to widok absolutnie zapierający dech: kolorowe liście na drzewach, Krupówki usłane czerwonożółtym dywanem, wielobarwne zbocza Tatr czy Karkonoszy…

Jesień w górach to spokój i cisza

Po sezonie wakacyjnym, pełnym tłumów i hałasu, jesień przynosi prawdziwe ukojenie. Nagle staje się cicho i spokojnie. Wreszcie słychać ptaki, szybujące nad szczytami, szum wiatru między zboczami, szelest kolorowych liści na zakopiańskim deptaku. Ta cisza i ten spokój właśnie powodują, że jesień w górach to najpiękniejsza pora roku, jaką można wybrać na obcowanie z naturą.

Niskie ceny, posezonowe wyprzedaże

Przemysł turystyczny także przechodzi do fazy odpoczynku. Po intensywnym okresie letnim, posezonowe okazje można wykorzystać do zarezerwowania lepszego hotelu w dobrej cenie, bądź skorzystania z pakietu korzyści oferowanych w atrakcyjnych wyprzedażach. Ekonomia, co prawda, nie jest najważniejsza, ale jeśli atrakcyjne ceny mogą przyczynić się do realizacji pasji, jaką jest obcowanie z górami – należy uznać je za absolutnie uzasadnione. Oczywiście, w niektórych miejscowościach ceny spadają już we wrześniu, w innych trzeba poczekać do października lub nawet listopada. Warto jednak obserwować oferty i korzystać z nich jak najszybciej. Jesienne góry czekają!

Mniej turystów

Pomimo iż góry jesienią są najpiękniejsze, to zakończony sezon wakacyjny powoduje znaczne zmniejszenie liczby turystów. I to jest dodatkowy argument, dla którego warto się tam wybrać właśnie jesienią. Rozpoczęcie roku szkolnego, zakupy, zebrania w szkołach i przedszkolach, zatrzymują większość ludzi w domach i blokują wszelkie wyjazdy. I to jest okazja, by mieć góry tylko dla siebie – czerwonożółte, ciche i spokojne, zachwycające i potężne – a jesienią jakby jeszcze bardziej.

Chodzenie po górach to samo zdrowie

Twierdzenie to jest prawdziwe, niezależnie od pory roku. Jeżeli jednak są co najmniej cztery powody, dla których akurat jesienią zdecydowanie warto być w górach – to wędrowanie dla zdrowia będzie jedynie wisienką na torcie i powód, dla którego zdecydowanie warto wybrać się tam właśnie jesienią.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

Wycieczka rowerowa za miasto – jak się przygotować

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest tym, co dzieci lubią najbardziej. Rozważ więc wspólną wycieczkę rowerową za miasto, podczas której będziecie mogli nawiązać bliższe relacje, czerpiąc przy okazji przyjemność z aktywnego wypoczynku. Takie wspólne wypady możesz zacząć już od najmłodszych lat Twojej pociechy. Istnieje przecież wiele możliwości wspólnego podróżowania, dostosowanych do wieku dziecka. Jak powinieneś przygotować się do wycieczki i jaki sprzęt wybrać?

Wyjazd w góry Wspinaczka

10 tras górskich przyjaznych dzieciom

Pojawienie się na świecie małego szkraba wydaje się wielu rodzicom chwilą, w której zamyka się przed nimi wielki świat, a rozrywki i przygody zastępują nieprzespane noce i walka z pieluchami. Tymczasem coraz więcej młodych rodziców odkrywa, że dziecko wcale nie oznacza rezygnacji z własnych pasji. Wszystko to pozostaje w ich zasięgu, jeżeli tylko potrafią własne marzenia skorelować z możliwościami i dostosować się do specyficznych, bądź co bądź, potrzeb malucha. Okazuje się, że można swobodnie wędrować po górach z dzieckiem, nawet takim w wózeczku. Wystarczy się odpowiednio przygotować i wybrać właściwe trasy. Oto dziesięć z nich, uznanych za przyjazne dzieciom.