Pięć hobby idealnych dla ojca i dziecka. Warto spróbować choć raz!

Kiedy ojciec i dzieci spędzają razem czas, łącząc swoje pasje, może to oznaczać jedno – przygodę. Niezależnie od tego, czy chodzi o wycieczki pod namiot, zwiedzanie zoo, czy też wspólne żeglowanie, z pewnością nie będzie nudno. Mamy pięć wskazówek na ekscytujący dzień ojca z dziećmi. Warto spróbować choć raz!

Udostępnij

Hobby

Piłka nożna

Trudno znaleźć Polaka, który nie interesowałby się piłką nożną, zwłaszcza przy okazji tegorocznego Mundialu 2018. Jednak zanim piłkarskie rozgrywki zaczną się na dobre lepiej przypomnieć sobie czasy, kiedy to my graliśmy w piłkę, a nic nie sprawi nam i naszym pociechom większej frajdy niż wspólna rozgrywka. Piłka nożna należy do najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych form aktywności fizycznej dla najmłodszych. Gra rozwija u dziecka koncentrację, uczy analitycznego myślenia i planowania, a także kształtuje siłę woli. Wspólny mecz nauczy nas także okazywania emocji, co dla ojca i dziecka nie zawsze jest łatwe. Jeśli twoi koledzy mają dzieci w zbliżonym wieku, przekonaj ich do tego pomysłu i umówcie się na wspólne granie. Przy okazji poprawimy kondycję i zrzucimy kilka kilogramów. Oczywiście piłka nożna to także wspólne kibicowanie. Niezależnie od tego, czy na stadionie, czy przed telewizorem, emocje są gwarantowane.

Atrakcje w mieście

Życie w mieście potrafi być czasami uciążliwe, jednak ma też swoje zalety, zwłaszcza kiedy planujesz weekend z dziećmi. Większość atrakcji, mamy na wyciągnięcie ręki, a różnorodność ofert daje nam wiele możliwości na spędzenie czasu z potomstwem. Nie chodzi tutaj jednak o spędzenie czasu na lodach w galerii. Jednym z ciekawych pomysłów jest park linowy - to idealna propozycja dla wszystkich ojców, których dzieci mają nieograniczone pokłady energii. Trasy w tego typu miejscach dostosowane są do wieku i umiejętności odwiedzających, więc nie musisz martwić się o to, czy maluchy sobie poradzą. Moc wrażeń, niecodzienne doświadczenia, duma z samodzielnie pokonanych przeszkód, aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu – i te młodsze, i starsze dzieci będą zachwycone. Inną propozycją jest park trampolin lub gokarty. Miasto daje nam także mnóstwo innych atrakcji. Wystarczy śledzić na bieżąco lokalne portale informacyjne. Na większości z nich znajdują się specjalne zakładki z planowanymi wydarzeniami dla najmłodszych. Zwłaszcza latem jest w czym wybierać – festyny, koncerty czy marsze orientacyjne to tylko niektóre z propozycji.

Samochody

Auto to dla dzieci a szczególnie chłopców to przedmiot do zabawy, dla ojca czasami to pasja. Wokół samochodów można stworzyć wiele atrakcji i niezależnie od wieku naszych pociech, każda z nich będzie atrakcyjna. Możemy zacząć od wspólnego mycia samochodu. Nie musi być to tylko obowiązek, ale również i dobra zabawa dla ojca i dzieci. Kolejną atrakcją jest zabranie dziecka na wspólną przejażdżkę, w ten sposób nie tylko będzie to świetna zabawa, ale także nauka. Przy okazji opowiemy o bezpiecznej jeździe i zasadach ruchu drogowego. Inną motoryzacyjną atrakcją mogą być wspólne gokarty. Element adrenaliny i rywalizacji na pewno dostarczy ojcu i dziecku niezapomnianych wrażeń. Równie ciekawym pomysłem jest zabranie naszej pociechy na pokaz aut zabytkowych. W ten sposób możemy wzbudzić ciekawość dziecka i zaznajomić je z historią motoryzacji. Oczywiście każda z tych atrakcji musi być dostosowana do wieku dziecka.

Wyjazd w góry

Zazwyczaj, gdy myślimy o wyprawie w góry z dziećmi, to wydaje nam się to zbyt dużym wyzwaniem. Jednak taki wyjazd nie jest wcale tak skomplikowany. Będzie wam potrzebny tylko odpowiedni sprzęt i dobra organizacja. Pamiętajmy jednak, żeby dostosować cel podróży do wieku, możliwości i zainteresowań swoich dzieci. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie zaplanowanie podróży samochodem. Unikniemy w ten sposób wielu problemów i niedogodności. Celem naszej wyprawy mogą stać się np. Bieszczady. Podczas pobytu w gospodarstwach agroturystycznych często organizowane są warsztaty plastyczne, a nawet krótkie obozy, na których dzieci uczą się rozpalać ognisko, wiązać liny czy budować szałasy. Dla maluchów to znacznie większa atrakcja niż noclegi w tradycyjnym hotelu. Jeżeli aktywny wypoczynek chcesz połączyć ze zwiedzaniem zabytków danego regionu, pomyśl o Sudetach. Ich walory turystyczne docenią zwłaszcza starsze dzieci, które interesują się historią. Wyprawa w góry ma wiele zalet. Zmiana klimatu, zwłaszcza na ten górski, wzmacnia odporność oraz hartuje, a kontakt z przyrodą dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Może uda wam się swoją pasją zarazić dziecko, bo przecież góry to miejsce pełne przygód, w których dorośli również dobrze się odnajdą.

Na ryby

Łowienie ryb to hobby, które daje możliwość wyciszenia, obcowania z naturą oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, to także okazja by spędzić z dzieckiem czas tylko we dwoje. Zanim jednak zarzucimy wędkę, powinniśmy się dobrze przygotować, unikniemy w ten sposób rozczarowań i kłopotów. Na początku powinniśmy wybrać łowisko i skompletować sprzęt. Jeśli dopiero zachęcamy dziecko do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem, powinniśmy poszukać stosunkowo płytkiego i niedużego łowiska. Po wybraniu miejsca możemy zacząć kolekcjonować sprzęt. Najważniejsze, by był on prosty w obsłudze, ale też dobry jakościowo. Unikniemy w ten sposób straty czasu na odplątywanie żyłek czy naprawę kołowrotków. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie stanowią najprostsze wędki bez przelotek kołowrotka. Również odpowiednie ubranie jest istotne. Pogoda nad wodą bywa zmienna, dlatego zabierzcie ze sobą sporą liczbę rzeczy na zmianę. Obowiązkowe jest odpowiednie obuwie, czyli kalosze. Należy także pamiętać o nakryciach głowy – długie godziny spędzone na słońcu mogą być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Przyda się też termos z ciepłą herbatą i większy zapas kanapek. Ważne jest także nauczenie dziecka szacunku do żywych stworzeń. Kiedy uda się wam złapać pierwszą rybę, zmierzcie ją i puśćcie wolno, z należytą delikatnością. Pamiętajmy także, że dzieci szybko się nudzą. Jeśli to wybraliśmy się na ryby z dzieckiem po raz pierwszy, postarajmy się, aby wyjazd nie był zbyt długi. Koniecznie zabierzcie ze sobą także aparat, żeby móc uwiecznić każdą zdobycz. Będziecie mieli co wspominać w przyszłości! A może wędkarstwo to będzie hobby, które zostanie z wami na lata? Kto wie!