10 tras górskich przyjaznych dzieciom

Pojawienie się na świecie małego szkraba wydaje się wielu rodzicom chwilą, w której zamyka się przed nimi wielki świat, a rozrywki i przygody zastępują nieprzespane noce i walka z pieluchami. Tymczasem coraz więcej młodych rodziców odkrywa, że dziecko wcale nie oznacza rezygnacji z własnych pasji.

Udostępnij

Wyjazd w góry Dzieci

Wszystko to pozostaje w ich zasięgu, jeżeli tylko potrafią własne marzenia skorelować z możliwościami i dostosować się do specyficznych, bądź co bądź, potrzeb malucha. Okazuje się, że można swobodnie wędrować po górach z dzieckiem, nawet takim w wózeczku. Wystarczy się odpowiednio przygotować i wybrać właściwe trasy. Oto dziesięć z nich, uznanych za przyjazne dzieciom.

  • Trasa ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki – to bardzo łatwa trasa, rozpoczynająca się przy parkingu na DK nr 3. Brak tam większych przeszkód i nierówności, nie ma stromych uskoków, ścieżka jest w miarę równa. Mały szkrab bez kłopotu powędruje pod górę, a i dla wózeczka nie będzie to problem. To trasa zdecydowanie przyjazna dzieciom.
  • Droga Pod ReglamiReglami – także ze Szklarskiej Poręby – to piękne krajobrazy i powódź zieleni. Dzieci będą zachwycone widokiem strumieni, które wesoło płyną tam w lecie. Trasa prowadzi szutrową drogą, pozbawioną większych trudności. Bez trudu można wybrać się nawet z bardzo małymi dziećmi.
  • Spacer z Karpacza na Kopę do schroniska Nad Łomniczką – 2-godzinna trasa dla nieco większych dzieci. To typowo spacerowy trakt, ale z uwagi na jego długość, 5 kilometrów, może okazać się zbyt ambitny dla pięciolatka. Jednak starsza młodzież spokojnie da radę.
  • Dolina Chochołowska – z parkingu na Siwej Polanie do Wywierzyska Chochołowskiego jest co prawda kawałek drogi, ale różnorodność trasy i możliwość skorzystania z różnych opcji podróży stanowi niewątpliwy atut. Jeśli bowiem okaże się, że dzieciom jednak droga sprawia trudność, do polany Huciska można dotrzeć kolejką. Aby uatrakcyjnić trasę, można też wynająć dorożkę lub rowery. Wspaniała przygoda.
  • Dolina Kościeliska – równie przyjazna dzieciom. Start w Kirach – tam można bez kłopotu zaparkować auto. Mijamy wspaniały Potok Kościeliski, niesamowitą Cudakową Polanę, dla większych dzieci obowiązkowym punktem jest też wejście do Jaskinii Mroźnej. Następnie przez Lodowe Źródło, Polanę Pisaną, aż do Wąwozu Kraków – spotykają nas same przygody, bo droga wciąż się zmienia, krajobraz również. Dzieci będą zachwycone.
  • Dolina Rybiego Potoku – szczególnie polecana dla młodych wędrowców.To jedna z ciekawszych tras w Tatrach, przyjazna dzieciom – bo pozbawiona uskoków czy ostrych skał. Warto zajrzeć osobiście.
  • Droga na Kopiniec Wielki – to raczej opcja dla rodziców, którzy zabierają swoje pociechy w nosidełkach. Spore wzniesienia mogą nastręczać trudności młodym piechurom. Ale dla dorosłych, pokazujących swój świat i przekazujących pasję od pierwszych miesięcy życia dzieci – absolutnie do polecenia.
  • Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna – dla dzieci, z którymi można już porozmawiać o otaczającym świecie. To górska trasa zaplanowana maksymalnie na 3 godziny, z ciekawymi tablicami informacyjnymi i wyjątkową porcją wiedzy o przyrodzie.
  • Z Łopusznej na Kiciorę – to trasa dla nieco starszych dzieci, które są już bardziej cierpliwe i wytrzymałe. Z uwagi na długość, polecana raczej na kolejne – a nie na pierwsze wyjazdy w góry.
  • Żółty Szlak Papieski na Turbacz – trasa wyjątkowo ciekawa jest przeznaczona również dla nieco starszych laorośli – chociaż nawet 5-6-latki radzą sobie całkiem nieźle.

Polskie góry oferują niezliczone ilości tras przyjaznych dzieciom. Można śmiało zabierać młodych odkrywców w miejsca, gdzie czas płynie wolniej, a natura pokazuje swoją potęgę. Nic, tylko wędrować.

#4Fathers

Wyjazd w góry Wspinaczka

5 powodów, dla których warto wybrać się w góry jesienią

Góry są piękne przez okrągły rok. Oczywiście, każda pora ma swoje plusy i minusy – są powody, dla których warto pojechać w góry zimą lub wiosną, ale jest równie wiele argumentów, by pojechać jednak kiedy indziej. Jesień nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli jednak masz dobre, sprawne auto, kochasz góry i lubisz spędzać tam czas – jesień jest chyba najlepszym okresem, by wybrać się w ulubione miejsca. Dlaczego akurat jesień? Co ma w sobie ten właśnie czasi to właśnie miejsce?

Wyjazd w góry Wspinaczka

Górskie atrakcje dla najmłodszych – to warto zobaczyć!

Każdy, kto choć raz zabrał dziecko w góry wie, że nawet najpiękniejsze ścieżki i najcudowniejsze krajobrazy są dla malucha ciekawe na dziesięć, piętnaście minut. Potem zaczyna się nuda, niecierpliwość, coraz wyraźniejsze i kategoryczne żądanie powrotu do hotelu lub schroniska. Aby tego uniknąć, trzeba dziecku dostarczyć odpowiedniej dawki wrażeń i atrakcji, które pozwolą mu kojarzyć góry z dobrymi emocjami i brakiem nudy. Jakież to atrakcje dla najmłodszych skrywają górskie okolice?